Zbyt ciężki tornister niszczy zdrowie.

Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka uczeń nie powinien dźwigać ciężarów większych niż 10 kg, maksymalnie 10 proc. wagi swojego ciała.

 

Jak ostrzegają ortopedzi, noszenie ciężkiego plecaka wymusza nieprawidłową postawę, na przykład pochylenie sylwetki do przodu. Podobnie jak ramiona. - Kiedy na dziecięcych ramionach wisi zbyt ciężki plecak, wytwarzają się niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach. Tak samo cierpią biodra i kolana, próbujące utrzymać balans przy dodatkowym ciężarze.

 

Dobrze dobrany plecak lub tornister to podstawa uczniowskiego wyposażenia. Cały plecak powinien być możliwie lekki, jego maksymalna waga nie może przekraczać 1,2 kg dla dzieci z klas 1-3 oraz 1,4 kg dla dzieci starszych. Najważniejsza rzecz to porządnie usztywniane plecy na całej powierzchni tylnej ściany plecaka. Plecak musi mieć regulowane, szerokie, co najmniej 4-centymetrowe szelki nośne. Przypominajmy dziecku, aby nie nosiło plecaka tylko za jedną szelkę, ale zakładało obie szelki na ramiona.

 

1. Wybieraj zeszyty w miękkiej okładce – zdrowe plecy są fajniejsze niż nawet najpiękniejsze zdjęcie na twardej, ciężkiej okładce.

 

2. Plecaki statystycznie bywają najcięższe w piątki ;). Codzienne wypakuj wszystko z plecaka. Załaduj nowy zestaw potrzebny w następnym dniu. Być może odkryjesz skarby, o jakich ci się nie śniło, albo znajdziesz dawno poszukiwany obiekt ;)

 

3. Jeśli masz w plecaku coś, czego obecność na lekcji nie jest potrzebna do szczęścia żadnemu nauczycielowi, zastanów się czy na pewno musisz to mieć ;)

 

 4. Jeśli dojdziesz do wniosku, że naprawdę musisz to mieć, mimo to wyjmij to i pożegnaj się z tym czule aż do powrotu do domu ;) (Prosimy! To naprawdę ważne, aby nie nosić zbyt dużo w plecakach!)

5. Zapraszamy do świetlicy cichej pracy. Zrobisz tam zadanie, dodatkowo je sprawdzisz i możesz zostawić ćwiczenia w szkolnej szafce. Wspólna praca zajmuje mniej czasu niż odrabianie zadań w domu.

 

6. Zostaw podręcznik w szafce, chyba że: • wiesz, że będziesz się z niego uczyć, bo zapowiedziano sprawdzian lub kartkówkę, • wyjątkowo nauczyciel zadał zadanie z podręcznika (w takim wypadku nauczyciel przypomni Ci, że należy go zabrać).

 

7. Staraj się uważać na lekcji i notować jak najwięcej. Notowanie pomaga skupić uwagę, a obszerna notatka przydaje się podczas nauki w domu.

 

8. Staraj się planować codziennie swoją pracę i ograniczać „podróżowanie” książek, ćwiczeń i zeszytów. Jeśli wiesz, że nie będziesz z danej książki korzystać w domu, zostaw ją w szkolnej szafce. Jeśli wiesz, że coś nie przyda się w danym dniu w szkole, zostaw to w domu.


Dla rodziców