Zbyt ciężki tornister niszczy zdrowie.

Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka uczeń nie powinien dźwigać ciężarów większych niż 10 kg, maksymalnie 15 proc. wagi swojego ciała.

 

Jak ostrzegają ortopedzi, noszenie ciężkiego plecaka wymusza nieprawidłową postawę, na przykład pochylenie sylwetki do przodu. Podobnie jak ramiona. - Kiedy na dziecięcych ramionach wisi zbyt ciężki plecak, wytwarzają się niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach. Tak samo cierpią biodra i kolana, próbujące utrzymać balans przy dodatkowym ciężarze.

 

Dobrze dobrany plecak lub tornister to podstawa uczniowskiego wyposażenia. Cały plecak powinien być możliwie lekki, jego maksymalna waga nie może przekraczać 1,2 kg dla dzieci z klas 1-3 oraz 1,4 kg dla dzieci starszych. Najważniejsza rzecz to porządnie usztywniane plecy na całej powierzchni tylnej ściany plecaka. Plecak musi mieć regulowane, szerokie, co najmniej 4-centymetrowe szelki nośne. Przypominajmy dziecku, aby nie nosiło plecaka tylko za jedną szelkę, ale zakładało obie szelki na ramiona.