Aktualności

21 marca 2020 17:13 | Aktualności

Bezpieczeństwo pracy zdalnej

Bezpieczeństwo pracy zdalnej

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i wynikającą z tego zmianą modelu pracy zwracamy uwagę na podstawowe zasady, których należy przestrzegać pracując zdalnie.

 

Praca zdalna możliwa jest dzięki wykorzystaniu połączenia VPN (Virtual Private Network). To nic innego jak wykonanie bezpiecznego połączenia pomiędzy naszym komputerem, a siecią, do której się podłączamy i o ile samo połączenie VPN jest bezpieczne, o tyle o bezpieczeństwo połączenia do Internetu musicie Państwo zadbać sami.

 

Bezpieczny dostęp do Internetu

Jeśli do połączenia z internetem wykorzystujemy WiFi, musimy zadbać, aby hasło dostępu do naszej sieci WiFi było silne, skomplikowane, trudne do odgadnięcia. Często hasło w routerach domowych jest słabe lub nawet go brak. Nie korzystajmy również z darmowego dostępu do sieci WiFi. Warto także dokonać krytycznego przeglądu haseł do wszystkich systemów, na których Państwo pracują. W razie podejrzenia wycieku hasła, prosimy o natychmiastową zmianę .

 

Blokowanie komputera

Jeśli odchodzimy od komputera, należy go zablokować, by nasze dziecko, czy inna osoba nieuprawniona nie miała dostępu do naszych danych. Szybkie blokowanie komputera w systemie Windows umożliwia skrót klawiaturowy Win+L.

  

Nie ufaj nikomu
Podczas pracy zdalnej pamiętaj, że żadne osoby postronne nie powinny mieć dostępu do danych, ani tym bardziej do sprzętu. Czasem nawet zwykły brak ostrożności ze strony bliskich może doprowadzić do groźnego wycieku, który narazi całą organizację.

 

Warto mieć wydzieloną przestrzeń do pracy, do której nie będą miały dostępu osoby postronne. Jeśli nie ma nas przy stanowisku pracy, wszystkie dokumenty powinny być schowane, najlepiej do szuflady zamykanej na klucz, a komputer zablokowany i zaszyfrowany.

 

 

Właściwe wykorzystanie komputera

Pracy zdalnej często towarzyszy rozprężenie oraz obniżenie czujności, co zwiększa ryzyko infekcji komputera złośliwym oprogramowaniem lub nieuprawnionego dostępu do naszych zasobów.

 

Korzystanie z poczty email

Podczas pracy zdalnej wykorzystujmy swoją prywatną  pocztę email. Przy  wysyłania korespondencji należy pamiętać o zachowaniu ostrożności w przypadku konieczności przekazywania dokumentów zawierających dane osobowe.

 

Drukowanie dokumentów

Jeśli z jakiegoś powodu musisz wydrukować dokument, zwróć uwagę, czy nie zawiera on danych osobowych, czy innych wrażliwych danych. Zadbaj, by po zakończeniu pracy dokument zniszczyć, najlepiej w niszczarce. Staraj się nie drukować dokumentów.

 

Uwaga na fałszywe maile, smsy.

Podczas pracy zdalnej musimy zachować szczególną ostrożność podczas odbierania maili. W związku z pandemią Koronawirusa zaobserwowano wzmożenie działalności cyberprzestępczej. Użytkownicy otrzymują maile lub smsy, które mają wywołać strach, paniczne działanie i nakłonić ich (najczęściej) do kliknięcia w odnośnik do niebezpiecznej strony a następnie wyłudzenie np. danych logowania do konta bankowego. Poniżej przykładowe SMSy z oszustwami wykorzystującymi aktualną sytuację w kraju.

 

 

 

Przypominamy: zwracaj szczególną uwagę na podejrzane linki, pobieraj pliki jedynie z zaufanych źródeł, jeśli możesz weryfikuj źródło lub nadawcę. Unikaj podejrzanych stron o tematyce związanej z Koronawirusem, z rezerwą traktuj wiadomości e-mail z obcych źródeł o tej tematyce. Podobnie traktuj nagłe i pilne wiadomości e-mail wyglądające na pochodzące od współpracowników, uczestników grupy, przełożonych. Weryfikuj treść z rzekomym nadawcą - najlepiej innym kanałem komunikacyjnym.

Unikaj  publicznych sieci
Przestępcy chętnie wykorzystują je do przeprowadzania tzw. ataków man-in-the-middle, polegających na przechwytywaniu danych przesyłanych przez innych użytkowników sieci i wykradaniu tą drogą wrażliwych informacji, np. danych logowania do służbowej poczty e-mail.

Pracując zdalnie najlepiej łączyć się z Internetem wyłącznie z sieci domowej, wcześniej dbając o to, by była poprawnie skonfigurowana i zabezpieczona silnym hasłem. Jeśli dodatkowo do łączenia z uczestnikami grupy lub przełożonymi wykorzystujemy tunel VPN, to ryzyko, że padniemy ofiarą przestępców, jest stosunkowo niewielkie.

Niedopuszczalne jest pozwalanie sobie na ignorowanie części procedur, także tych związanych z bezpieczeństwem. Jest to jeden z największych błędów popełnianych przez pracowników działających zdalnie, którego powinieneś unikać.

Podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem nie przestają nagle obowiązywać. To pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać przy przechodzeniu na home office. Jeśli nie możemy czegoś robić w pracy, np. odwiedzać konkretnych stron lub otwierać załączników od nieznanych nadawców, to tak samo nie powinniśmy tego robić pracując z domu.

Uczeń zobowiązuje się do właściwego wykorzystywania grupy oraz nie udostępniania informacji zawartej w grupie dla osób trzecich.

Zobowiązuje się rodziców do monitorowania właściwego wykorzystywania przez uczniów grupy do której jest dołączone dziecko oraz nie udostępniania informacji zawartej w grupie dla osób trzecich.

 

 

Higiena pracy przy komputerze

 

  1. Ekran komputera nie powinien odbijać światła - dlatego też ważne jest ustawienie go pod odpowiednim kątem w stosunku do jego źródeł.
  2. Odległość ekran-użytkownik powinna wynosić co najmniej 40 cm.
  3. Ustaw optymalną dla danego monitora (i karty graficznej) rozdzielczość. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, lepiej nie schodzić poniżej 85Hz.
  4. Staraj się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę (kąt 90 stopni), ręce wygodnie opieraj o blat biurka.
  5. Głowę powinno się trzymać prosto, tak aby szyja nie była wygięta i nie powodowało to zniekształceń odcinaka szyjnego kręgosłupa.
  6. Dbaj o oczy. Postaraj się raz na jakiś czas je zamknąć, by odpoczęły. Dobrym pomysłem jest też odrywanie wzroku od monitora raz na jakiś czas i spoglądanie gdzieś w dal.
  7. Przy pracy z laptopem ustaw go na biurku, a nie na kolanach.
  8. Nie stawiaj w pobliżu komputera napojów ani jedzenia. Oblanie klawiatury laptopa zwykle kończy się awarią całego urządzenia.
  9. Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.

Przeczytano: 638 razy. Wydrukuj|Do góry

Dla rodziców