Konspekt lekcji biologii dla klasy V
Temat: Samożywność.
Cele lekcji:
Uczeń potrafi:
-wymienić przykłady organizmów samożywnych
-omówić przebieg i znaczenie fotosyntezy
- wymienić czynniki mające wpływ na intensywność fotosyntezy
(Podstawa programowa rozdział I Organizacja i chemizm życia- punkt 6)
Metody i formy pracy:
Pogadanka, wykład, praca indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne:
-butelka mleka i butelka wody
-rośliny doniczkowe
-podręcznik
-multibook
-rzutnik multimedialny
-komputer
-rozsypanka (równanie fotosyntezy)
-prezentacja multimedialna
-bulwy ziemniaka i nasiona fasoli
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
- Przypomnienie wiadomości na temat czynności życiowych organizmów
Faza realizacyjna (w jej trakcie nauczyciel wykorzystuje prezentację multimedialną, multibooka oraz animację).
- Odżywianie się organizmów- pogadanka połączona z animacją.
Nauczyciel pokazuje uczniom butelkę wody i butelkę mleka a następnie prosi o wskazanie co jest pokarmem dla organizmów- mleko czy woda, wymienienie nazw związków chemicznych znajdujących się w wodzie i mleku.
Dwóch wybranych uczniów odczytuje z etykiet składniki mleka i wody- uczniowie podają różnice w składzie.
Nauczyciel wskazuje na rośliny doniczkowe i pyta, której substancji rośliny potrzebują do życie mleka czy wody? Zwraca uczniom uwagę na fakt, że nie dostarczamy roślinom gotowego pokarmu np. wody czy kanapek a mimo to w ich organach występują substancje pokarmowe. Animacja na temat sposobów odżywiania się organizmów.
- Organizmy samożywne- pogadanka
Nauczyciel prosi uczniów o wskazanie różnic między organizmami samożywnymi a cudzożywnymi, podanie przykładów organizmów samożywnych.
- Przebieg fotosyntezy- pogadanka
Uczniowie wymieniają związki potrzebne roślinom do wytworzenia pokarmu oraz związki, które powstają powstają w wyniku tego procesu- nazywają go fotosyntezą.
- Przebieg fotosyntezy- rozsypanka
Nauczyciel rozdaje każdej parze uczniów rozsypankę. Uczniowie układają równanie fotosyntezy.
- Rola chlorofilu i chloroplastów- miniwykład
- Wykorzystanie substancji pokarmowych przez rośliny- pogadanka.
Nauczyciel pokazuje uczniom bulwę ziemniaka i nasiona fasoli. Pyta jakie składniki odżywcze znajdują się w tych organach roślinnych i do czego roślina je wykorzystuje.
- Wpływ natężenia światła na intensywność fotosyntezy (analiza doświadczenia)
Faza podsumowująca
Utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcji (uczniowie rozwiązują zadania typu prawda- fałsz)
|
1. |
Rośliny mogą przeprowadzać fotosyntezę, ponieważ w komórkach ich liści znajdują się chloroplasty. |
P |
F |
|
2. |
Fotosynteza zachodzi głównie w łodygach roślin. |
P |
F |
|
3. |
Rośliny zawierają zielony barwnik – chlorofil, który pochłania światło. |
P |
F |
|
4. |
Rośliny mogą wykorzystać substancje pokarmowe jako materiał zapasowy. |
P |
F |