KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE VIA
Temat : Ruch obiegowy Ziemi
Treści z podstawy programowej:
V.4 - demonstruje przy użyciu modeli (np. tellurium lub globusów) ruch obiegowy Ziemi
V.5 - przedstawia zmiany w oświetleniu Ziemi w pierwszych dniach astronomicznych pór roku;
Cel ogólny: Poznanie konsekwencji ruchu obiegowego Ziemi
Cele szczegółowe:
Wiadomości
A – Uczeń zna:
• terminy: równonoc wiosenna, równonoc jesienna, przesilenie letnie, przesilenie zimowe, noc polarna, dzień polarny
• wartość kąta nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny orbity
• czas trwania pełnego obiegu Ziemi wokół Słońca
B - Uczeń wyjaśnia:
• przyczyny występowania zaćmienia Słońca i Księżyca
Umiejętności
C – Uczeń potrafi:
• wymienić i omówić następstwa ruchu obiegowego Ziemi
D – Uczeń potrafi:
• dowieść wpływu nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny orbity na występowanie astronomicznych pór roku.
Postawy:
Kształcenie umiejętności pracy w grupie, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.
Metoda i forma pracy
praca z całą klasą, praca indywidualna
pokaz, film, burza mózgów, pogadanka, opis, praca z tekstem
Środki dydaktyczne
Podręcznik, karta pracy ucznia, kserokopie materiałów dla ucznia, tellurium, latarka, prezentacja mult. (film) : Ruch obiegowy Ziemi, globus, kartki z kalendarza z dniami: 21 marca, 22 czerwca, 23 września, 22 grudnia – z godzinami wschodu i zachodu Słońca (fot. Multimed) laptop, rzutnik
Przebieg lekcji
- Faza przygotowawcza: Czynności organizacyjne, sprawdzenie wiadomości z ost. lekcji o ruchu obrotowym Ziemi (kartkówka 5min)
- Faza realizacyjna:
- Nauczyciel za pomocą tellurium lub globus+latarka demonstruje uczniom ruch obiegowy Ziemi. Uczniowie podczas demonstracji ustalają kierunek ruchu obiegowego Ziemi, drogę obiegu Ziemi wokół Słońca oraz czas obiegu Ziemi wokół Słońca.
- Nauczyciel prezentuje krotki film obrazujący obieg Ziemi wokół Słońca
- Uczniowie rozwiązują zadanie w karcie pracy ucznia (załącznik 1 )oraz uzupełniają tabelę wyświetloną przez nauczyciela wraz z zał. kartkami z kalendarza (fot.multimed)
- Uczniowie zapisują w zeszycie konsekwencje ruchu obiegowego Ziemi ( zał. 2 rozsypanka)
- Nauczyciel prezentuje pozycje Ziemi na orbicie oraz zmiany wysokości Słońca nad horyzontem w różnych porach roku.
- Faza podsumowująca:
- Nauczyciel przy pomocy dwóch uczniów demonstruje zjawisko oświetlenia Ziemi w ciągu roku. Wykorzystuje do tego globus (jako Ziemię) oraz lampkę (jako Słońce)
- Zad.domowe : podr. Str. 38 zad.3