Konspekt lekcji otwartej z matematyki w klasie V
Temat: Trapezy- rodzaje i własności.
Czas trwania lekcji: 45 min
Klasa: 5
Cele lekcji:
- Wiadomości:
Uczeń zna:
- pojęcie trapezu
- nazwy boków trapezów
- rodzaje trapezów
- Umiejętności:
Uczeń:
- Wskazuje trapezy wśród innych figur
- Rozpoznaje rodzaje trapezów
- Określa liczbę osi symetrii
- Oblicza brakujące miary kątów trapezu
Metody:
- pokaz
- pogadanka
- ćwiczenia
Forma pracy:
- praca z całą klasą
- indywidualna
- w parach
Środki dydaktyczne:
- trapezy wycięte z kolorowej kartki dla każdego ucznia i do powieszenia na tablicy
- komputer – Multibook, zadania na podsumowanie
- zeszyt ćwiczeń
Kontrola i ocena wiadomości oraz umiejętności uczniów: ocena aktywności i pracy uczniów na lekcji
Organizacja i przebieg zajęć:
a/ Faza wprowadzająca:
-powitanie, sprawy organizacyjne,
-przypomnienie wiadomości o równoległobokach i rombach
-wprowadzenie do tematu lekcji bieżącej,
-podanie celu lekcji, zapisanie tematu.
b/ Faza realizacyjna:
- Nauczyciel przypina na tablicy trapez, omawia jak nazywają się boki. Pokazuje inne trapezy na rzutniku. Następnie rozdaje uczniom wycięte trapezy, które wklejają do zeszytu, rysują przekątne i opisują go. Chętny uczeń wykazuje, że suma kątów przy jednym ramieniu wynosi 180o.
- Nauczyciel pokazuje na rzutniku trapezy równoramienne i rozdaje uczniom trapezy równoramienne wycięte z papieru. Uczniowie odpowiadają na pytania:
– Czym charakteryzuje się trapez równoramienny?
– Ile osi symetrii ma ten trapez?
– Co można powiedzieć o kątach leżących przy tej samej podstawie trapezu?
Uczniowie wklejają figurę do zeszytu i opisują krótko jej własności.
- Nauczyciel pokazuje na rzutniku trapezy prostokątne. Uczniowie odpowiadają na pytanie czym charakteryzuje się ten trapez. Nauczyciel zwraca uwagę, że w trapezie prostokątnym ramię prostopadłe do podstaw jest jednocześnie wysokością tego trapezu. Następnie uczniowie wklejają do zeszyty trapez prostokątny i opisują go.
- Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne nr 1 (wskazują trapezy wśród innych figur).
- Uczniowie w parach obliczają kąty trapezów – ćwiczenie interaktywne nr 2.
c/ Faza podsumowująca:
-podsumowanie lekcji : Uczniowie odpowiadają na pytania wybierając prawidłową odpowiedź A – podnoszą kartkę zieloną, odpowiedź B – podnoszą kartkę różową .
Pytania – załącznik nr 1.
-ocena aktywności uczniów na lekcji
-praca domowa : Zeszyt Ćwiczeń str. 55-56 zad. 1,3, 4,7.